2 marca 2025 r. – VIII Niedziela zwykła
- W kościele w Polsce dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenia z innych nałogów - pamiętajmy o tej intencji w naszych modlitwach.
- Dzisiaj w niedzielę 2 marca na godz. 17.00 na plebanii spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Serdecznie zapraszam.
- W najbliższą środę 5 marca - przypada Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu. Msze św. o godz. 11:00 i 17:00 w Studzienicznej. W kaplicy w Płaskiej o godz. 13:00 (z udziałem szkoły - będzie to 1 dzień szkolnych rekolekcji wielkopostnych) i o godz. 15:30. Podczas każdej Mszy św. odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem na znak pokuty i nawrócenia. W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Przypominamy, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i każdy piątek zobowiązani są katolicy, którzy ukończyli czternasty rok życia. Do postu są zobowiązani katolicy między 18 a 60 rokiem życia. Post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku bezmięsnego do syta. Tradycja w Polsce zakłada możliwość spożycia dwóch posiłków lekkich i raz do syta. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie dni okresu Wielkiego Postu.
- Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Rekolekcje wielkopostne w Parafii Studzieniczna pod koniec marca - piątek i sobota tj. 28 i 29 marca 2025 r.
- W tym tygodniu I Czwartek i I Piątek miesiąca: w te dni adoracja Najświętszego Sakramentu pół godziny przed wieczorną Mszą św. w Studzienicznej tj. początek o godz. 16:30. W czwartek - szczególnie zapraszamy młodzież, w I piątek - szczególnie rodziny z dziećmi. Chorych odwiedzamy w I piątek. W pierwszy piątek Wielkiego Postu tradycyjnie obchodzimy w Kościele Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego.
- W Piątek 7 marca po Mszy św. o godz. 17:00 i po Drodze Krzyżowej spotkanie Akcji Katolickiej na plebanii.
- W okresie Wielkiego Postu zapraszam na Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które będą odprawiane: w piątek w kaplicy w Płaskiej ze względu na I piątek miesiąca Droga Krzyżowa przed Mszą św. o godz. 15:30 i w Studzienicznej tradycyjne po Mszy o godz. 17:00. Zapraszam również na Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedziele systemem zmiennym najpierw po Mszy św. o godz. 11:00, a za drugim razem po Mszy św. o godz. 9:00.
- Za odmówienie modlitwy: "Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu" po Komunii św., przed wizerunkiem Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w każdy piątek Wielkiego Postu i w Wielki Piątek.
- Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali w Wielkim Poście oraz za odprawienie Drogi Krzyżowej z przechodzeniem do kolejnych stacji (każdego dnia w roku) można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
- W sobotę 8 marca 2025 r. odbędzie się Jubileusz Kobiet i Dziewcząt we wszystkich Kościołach Jubileuszowych diecezji ełckiej. Zatem zapraszamy wszystkie Dziewczęta i Niewiasty szczególnie w tym dniu do nawiedzenia naszego kościoła jubileuszowego, uczestnictwa we Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu. Napełniajcie się nadzieją, która nigdy nie zawodzi. Program: powitanie 16:30, krótkie słowo formacyjne, koronka do Bożego Miłosierdzia, godz. 17:00 Msza św., po Mszy adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona Aktem oddania się Matce Bożej.
- Za tydzień w niedzielę ofiary na tacę na Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku.
- Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Jest do nabycia dwumiesięcznik „Trwajcie w miłości” w cenie 9 zł., jest też „Martyria” - nasz diecezjalny miesięcznik w cenie 3 zł, „Misyjne Drogi” w cenie 7zł.
- Przypomnienie wytycznych biskupów polskich w sprawie obrzędów pogrzebów i norm wykonawczych związanych z kremacją ciała ludzkiego: „(…) ciału, a nie prochom, oddaje się cześć w czasie liturgii, ponieważ od chwili chrztu świętego stało się ono świątynią uświęconą przez Ducha Świętego” (…)„ Prochy bowiem wyrażają zniszczenie ludzkiego ciała i nie oddają idei «snu» w oczekiwaniu zmartwychwstania. Kremacja nierzadko pociąga za sobą pewne praktyki, których Kościół nie może zaakceptować, takie jak rozsypywanie prochów w określonych miejscach (tzw. ogrodach pamięci) lub przechowywanie ich w różnej formie w domu. Kościół zezwala na kremację, „jeśli nie podważa wiary w zmartwychwstanie ciała” „(…) Biorąc pod uwagę przekaz płynący z Pisma Świętego i tradycji chrześcijańskiej, Kościół nadal zaleca zachowywanie dotychczasowego zwyczaju grzebania ciał zmarłych.” „(…) Obrzędy pogrzebowe z Mszą Świętą i z ostatnim pożegnaniem włącznie, w których uczestniczy rodzina, wspólnota parafialna, przyjaciele i znajomi, powinny być celebrowane przed kremacją ciała ludzkiego. Obrzędy pogrzebowe z ostatnim pożegnaniem należy celebrować w kościele lub kaplicy cmentarnej bądź w pomieszczeniu krematorium według form podanych w księdze liturgicznej zawierającej Obrzędy pogrzebu (Katowice 1991, 2012). Już w 1977 roku Stolica Apostolska wyjaśniła, że „nie wydaje się stosownym, aby nad prochami celebrowano obrzędy, które mają na celu uczczenie ciała zmarłego.” Całość wytycznych KEP https://episkopat.pl/doc/167687.list-pasterski-episkopatu-polski-o-szacunku-dla-ciala-zmarlego-i-obrzedach-pogrzebu-w-przypadku-kremacji.