Projekt pt.: „Remont wnętrza zabytkowej kaplicy neoklasycystycznej w Studzienicznej" zrealizowany w ramach wsparcia finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, osi priorytetowej VIII: INFRASTRUKTURA DLA USŁUG UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ, Działanie: 8.6. Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego. Priorytet Inwestycyjny: 9.4. Inwestycje dokonywane w kontekście strategii na rzecz rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Nr projektu: RPPD.08.06.00-20-0018/17. Lokalna grupa działania: Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski”.
Głównym celem Projektu była ochrona dziedzictwa historycznego i kulturowego przez prace konserwatorskie i restauratorskie zabytkowej nieruchomości należącej do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej koło Augustowa w woj. Podlaskim polegające na zapobieżeniu postępującej degradacji.
Do celów ogólnych należy zaliczyć:
- rewitalizację obiektów dziedzictwa kulturowego,
- poprawę poziomu estetyki obiektu,
- poprawę konkurencyjności turystycznej i atrakcyjności miejsca,
W ramach projektu planuje się osiągnięcie następujących celów bezpośrednich:
- zahamowanie procesu stopniowej degradacji obiektu,
- poprawa jakości oferty turystycznej,
- zwiększenie dostępności komunikacyjnej,
- zwiększenie efektywności energetycznej budynku.
Projektem objęta została murowana kaplica neoklasycystyczna pw. Matki Bożej – która wraz z przyległym terenem ograniczonym od wschodu drogą wiejską, a z pozostałych stron brzegami Jeziora Studzienicznej wpisana do Rejestru Zabytków pod nr rej. KL.WKZ534/77/8/80 z dn. 15.03.1980 r., pod numerem rejestracyjnym A-77.
Korzyści z realizacji projektów są wykorzystywane komplementarnie przez społeczność lokalną oraz turystów odwiedzających region. Realizacja projektu pozwala na zwiększenie oddziaływania kultury i turystyki na rozwój regionu oraz zwiększenie dostępu ludności i turystów do kultury i historii regionu. Poprawa infrastruktury staje się szansą na kolejne atrakcyjne propozycje kulturalne oraz efektywniejsze wykorzystanie zmodernizowanej infrastruktury.
Zakres prac przeprowadzonych w Projekcie obejmowały zadania:
- wymiana tynków wewnętrznych na tynki trasowe,
- montaż płyt klimatycznych - systemowych zapobiegających rozwojowi pleśni i grzybów wewnątrz kaplicy
- szpachlowanie i malowanie farbami silikonowymi,
- wykonanie wentylacji grawitacyjnej,
- naprawa nadproży okiennych.
Koszt całej inwestycji, to 165 790,38 zł. Uzyskane wsparcie w kwocie 140 921,82 zł pozyskane zostało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, co zdecydowanie pomogło przywrócić dawną świetność zabytkowego obiektu.
W Projekcie wystąpiły wskaźniki:
Produktu: liczba zabytków nieruchomych objętych wsparciem: 1
Rezultatu: liczba odwiedzin objętym wsparciem obiektów zasobów kultury: 64 225 w roku 2019 roku docelowym.
Grupy docelowe, to turyści z kraju i zagranicy. Szacuje się, że generalnie 70% przychodów przemysłu turystycznego na świecie pochodzi z turystyki kulturowej. Turyści chcą uczestniczyć w poznawaniu obiektów dziedzictwa kulturowego czy w uroczystościach religijnych.
Odrestaurowany zabytek stanowi wytworzony produkt dzięki otrzymanemu wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Potrzeba realizacji niniejszego projektu wynikała ze złego stanu zabytku.
Opis: Murowana Kaplica pw. Matki Bożej - znajduje się na terenie półwyspu w zachodniej części jeziora Studzienicznej. W tym miejscu, ale na wyspie powstał około 1728 roku ośrodek kulturowy. W 1872 roku staraniem wiernych powstała na wyspie obecna kaplica murowana nieznanego autorstwa. Po wojnie wąski przesmyk oddzielający wyspę od stałego lądu zasypano ziemią tworząc niepodzielny obszarowo, sztucznie utworzony półwysep. Kaplica stoi na lekkim wzniesieniu, na terenie otwartym. Zieleń wysoka znajduje się przy linii brzegowej, w odległości średnio 15-20 m od ścian kaplicy. W sąsiedztwie znajduje się zadaszona studnia. Droga prowadząca od kościoła przy froncie kaplicy jest utwardzona kostką granitową szarą i we fragmentach polbrukiem. Z pozostałych stron kaplicę otacza płaszczyzna trawiasta. Kaplica stoi na dębowych palach i fundamencie kamiennym. Ściany kaplicy ceramiczne z cegły, tynkowane obustronnie, pokryte dachem wielospadowym krytym blachą miedzianą. W każdej ze ścian duże okna wielokwaterkowe, drewniane. Kaplica o rzucie ośmiobocznym, ale dość znacznej wysokości do 10 m, jest przestrzenną dominantą widoczną od strony jeziora i lądu.
Dane techniczne kaplicy:
- Powierzchnia użytkowa - 61.70 m2
- Powierzchnia zabudowy - 87.50 m2
- Kubatura - 1050.00 m3
Przedmiotowy projekt poprzez swój wpływ na wzrost zainteresowania turystów samym regionem, a przez to wzrost dochodów mieszkańców przyczynia się do trwałego i zrównoważonego rozwoju. Realizacja projektu pozwala na uzyskanie w dłuższym okresie czasu znacznych korzyści dla regionu. W związku z powyższym można wyszczególnić następujące oddziaływania społeczno-gospodarcze projektu:
- wzrost atrakcyjności oferty turystycznej oraz powiększenie udziału i znaczenia branży turystycznej w gospodarce;
- w wyniku rewitalizacji i modernizacji posiadanych zasobów dziedzictwa kulturowego oraz skutecznej akcji informacyjno-promocyjnej nastąpi wzrost przychodów oraz liczby zatrudnieniowych osób w sektorze turystyki. Projekt przysłuż się do niwelowania różnic w dostępie do usług społecznych i zatrudnienia na obszarach objętych Lokalną Strategią Działania;
- wzrost poziomu inwestycji i jakości oferty inwestycyjnej regionu będzie wynikiem rosnącego znaczenia oferty turystycznej oraz wzrostu liczby turystów.
- zwiększenie obecności kultury w życiu codziennym ludzi poprzez stałe zwiększanie dostępności zasobów kultury i kształcenie nawyków kulturowych.
Dziedzictwo kulturowe należące do Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Studzieniczańskiej jest zasobem, które jest wykorzystywane nie tylko dla obecnego, ale też przyszłego rozwoju lokalnego i całego kraju. Troska o utrzymanie dobrego stanu zabytkowego obiektu przejawia się w działaniach przewidzianych do przeprowadzenia w niniejszym projekcie.