I. Zasady
Przygotowanie do sakramentu małżeństwa regulują i określają m.in. następujące dokumenty:
- Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK kan. 1055-1165),
- Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK pkt. 1601-1666),
- Adhortacja Apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II „Familiaris Consortio” o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym,
- Posynodalna Adhortacja Ojca Świętego Franciszka „Amoris Laetitia” (szczególnie nr 205-216),
- Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego (1.06.2020)
- „Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim”
- „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin” Konferencji Episkopatu Polski z dnia 1.05.2003 r.
- „Zasady przygotowania do małżeństwa” podane przez Biskupa Ełckiego i Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Ełku.
Ojciec święty Franciszek w posynodalnej adhortacji „Amoris Laetitia” stwierdził: „Istnieje wiele uprawnionych sposobów organizowania bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, a każdy Kościół lokalny rozezna, który z nich jest najlepszy, zapewniając odpowiednią formację, która jednocześnie nie zniechęci młodych do sakramentu” (nr 207).
II. Warunki - kto może zawrzeć sakramentalne małżeństwo
Zawarcie małżeństwa to sprawa ważności i godziwości sakramentu, to kwestia wejścia do wspólnoty parafialnej i nowej wspólnoty rodzinnej. Dlatego potrzebne jest urzędowe stwierdzenie ze strony Kościoła czy kandydaci odpowiadają wymaganym warunkom stawianym przez Kościół. Tę rolę w imieniu Kościoła spełnia proboszcz, który stwierdza czy narzeczeni:
- są ochrzczeni i bierzmowani,
- są stanu wolnego,
- nie mają żadnych przeszkód małżeńskich (gdyby takie zaistniały, stara się o dyspensę, czyli zwolnienie od danej przeszkody),
- pragną zawrzeć związek małżeński dobrowolnie i zgodnie z nauką Kościoła,
- odpowiadają wszystkim wymogom jakie stawia prawo, by małżeństwo było zawarte ważnie i godziwie.
III. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa jest długim procesem i obejmuje:
A) PRZYGOTOWANIE DALSZE
Przygotowanie do sakramentu małżeństwa rozpoczyna się w rodzinie pochodzenia, realizuje się w domu rodzinnym, kiedy rodzice podejmują zadania rodzicielskie wobec swoich dzieci.
B) PRZYGOTOWANIE BLIŻSZE
Służy odkryciu powołania do małżeństwa, dokonuje się w czasie katechizacji. Młody człowiek poznaje siebie, swoje potrzeby i wartości. Odkrywa się, że miłość nie jest jedynie myśleniem i troską o siebie, ale również relacją z inną osobą. Uczuciowość, emocje i seksualność stanowią ważne płaszczyzny życia ludzkiego.
C) PRZYGOTOWANIE BEZPOŚREDNIE I ŚLUB (powinien odbywać się w Parafii narzeczonej lub narzeczonego).
Po zaręczynach i co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Czas kanoniczny przygotowania i oczekiwania na ślub wynosi co najmniej 3 miesiące przed terminem ślubu i rozpoczyna się od daty zgłoszenia zamiaru zawarcia małżeństwa u jednego z proboszczów parafii - faktycznego zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego - nie liczy się tu miejsce zameldowania, lub chrztu, czy zamieszkania rodziców.
Według ostatnich postanowień Kurii Diecezjalnej w Ełku (z dnia 7.08.2024 r.) - Proboszcz w Studzienicznej nie może przyjmować nigdy ślubów, których termin przygotowania jest krótszy niż 3 miesiące. W Sanktuarium w Studzienicznej rezerwacji kościoła lub kaplicy na ślub może dokonać każda para narzeczonych osobiście niezależnie z jakiej parafii pochodzą i ile czasu zostało do ślubu. Bowiem ta data rezerwacji nie jest jeszcze wyznaczoną datą ślubu, która zależy od spełnienia kanoniczno-duszpasterskich zasad i warunków przygotowania do małżeństwa.
IV. Ślub w Parafii Studzieniczna narzeczonych mieszkających na terenie innej parafii
będzie możliwy tylko za licencją od swego Proboszcza (całe przygotowanie kanoniczno - duszpasterskie przeprowadza Proboszcz narzeczonych - np. katechezy, skompletowanie dokumentacji, protokół, sprawa zapowiedzi, itd. – konkluzja z odpowiedzi Kurii na zapytania pisma z dnia 23.10.2024 r.). Licencję i dokument z USC dostarczamy najpóźniej tydzień przed datą rezerwacji kościoła lub kaplicy na ślub.
Dla narzeczonych, z których przynajmniej jedno mieszka co najmniej 6 miesięcy w Parafii Studzieniczna - wymagane dokumenty:
- świadectwo chrztu świętego obydwu stron wydane w celu zawarcia małżeństwa jeśli ochrzczeni są poza parafią (ważne 6 miesięcy od daty wydania)
- świadectwo bierzmowania (gdyby nie było adnotacji o bierzmowaniu na świadectwie chrztu)
- dowody osobiste
- po uzgodnieniu lub skierowaniu przez proboszcza - zaświadczenie ukończenia katechezy przedmałżeńskiej, tzw. kurs przedmałżeński i dnia skupienia
- zaświadczenie o odbyciu 3 spotkań w poradni rodzinnej
- strona owdowiała – akt zgonu współmałżonka
- ostatnie świadectwo katechizacji szkolnej zaświadczenie o odbyciu 2 spowiedzi przedślubnej
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, w trzech egzemplarzach (sporządzone nie dalej niż 6 miesięcy przed dniem ślubu)
- jeżeli kandydaci zawarli już związek cywilny przedstawiają stosowny dokument, w przypadku wdowców i wdów konieczny jest również akt zgonu zmarłego małżonka
Powyższa procedura dotyczy sytuacji standardowych, w których nie potrzeba dodatkowych dokumentów i pozwoleń do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. W pozostałych przypadkach, potrzebne informacje otrzymacie w kancelarii parafialnej. Do spisania protokołu nie są wymagane wszystkie dokumenty. Niezbędne to poz. nr 1,2,3,(4),(5); - pozostałe narzeczeni donoszą sukcesywnie.
V. Spotkanie organizacyjne
W odpowiednim dla Narzeczonych oraz duszpasterza czasie odbywa się ostatnie spotkanie, w którym przynosimy dane świadków i omawiany jest przebieg liturgii ślubnej w celu lepszego zrozumieniu znaczenia gestów i tekstów liturgicznych. Narzeczeni mogą wtedy poinformować księdza o preferowanych tekstach Liturgii Słowa (zgodnych z obrzędami małżeństwa), które pragnęliby usłyszeć w czasie swojego ślubu. Podczas tego spotkania ustala się także zaangażowanie Pary Młodej lub ewentualnie członków rodziny w liturgię (czytania, procesja wejścia, śpiew itd.). Ponadto na tym spotkaniu omówione zostaną pozostałe szczegóły organizacyjne związane z uroczystością, takie jak dekoracja kościoła i in. Narzeczeni powinni uszanować zwyczaje i ograniczenia związane z celebracją ślubu obowiązujące w danej parafii, a przekazane w trakcie spotkania przez duszpasterza. Na terenie sanktuarium nie tolerujemy sypania czymkolwiek na narzeczonych co spada na ziemię i pozostaje (np. ryżem, kwiatami, płatkami itd. oraz używania petard itp.)
Oprawę muzyczną w czasie ślubnej liturgii Mszy świętej należy wcześniej omówić i ustalić z organistą. Dekorację świątyni w porozumieniu z narzeczonymi zasadniczo przygotowuje wyznaczona osoba z Parafii - odpowiedzialna za wystrój świątyni.